Cablu fibra optica pentru retele FTTH

Cablu fibra optica MST – XCFH -02 MST-XFCH-02

  Tip fibra: G657A1
  Atenuare
La 1310 nm 0,4 dB km
La 1550 nm 0,3 dB km
  Dimensiuni cablu
Numar de fibre 2
Armatura Material Cablu de otel
Diametru 0,40 mm
Messinger Material Cablu de otel
Diametru 1,0 mm
Invelis Material LSZH
Grosime ≥40 mm
Dimensiuni exterioare 5,2 mm (±0,2) x 2,0 mm (±0,1)
Tensiune la intindere short-term 600N
long-term 300N
Rezistena short-term 2200N
long-term 1000N
Raza de curbura maxima static 15 mm
dinamic 30 mm
Temperatura de fucntionare/stocare - 20°C la +70°C

Cablu fibra optica cu messinger intern

MST FXY

unitubefxy

Caracteristici mecanice si mediu de functionare

  Carcateristici generale si specificatii tehnice
  Caracteristici generale
  Tip fibra
-
G652D, 9/125µm
  Atenuare la 1310 nm
dB/km
≤ 0,38 Max & ≤ 0,35 mediu
  Atenuare la 1550 nm
dB/km
≤ 0,25 Max & ≤ 0,22 mediu
  Dispersie cromatica 1285-1330 nm
ps/nm.km
≤ 3,5
  Dispersie cromatica 1550 nm
ps/nm.km
≤ 18
  Tensiune maxima de intindere
N
1500
  Rezistenta la rupere
N/100 mm
1000
  Span
m
 max 60
  Raza minima de curbura – temporara
mm
85
  Temperatura de instalare/operare
°C
-30 ~ +70
  Diametru cablu
mm
6,2 ± 0,35 mm
  Greutate cablu
°C
36 ± 3 kg/km

Cablu fibra optica cu messinger extern

UNITUBE MST – AXTC8Y cu 2, 4, 6 fibre

unifibra_246

  Carcateristici generale si specificatii tehnice
  Caracteristici generale
  Atenuare la 1310 nm
dB/km
≤ 0,38 Max & ≤ 0,35 mediu
  Atenuare la 1550 nm
dB/km
≤ 0,25 Max & ≤ 0,22 mediu
  Dispersie cromatica 1285-1330 nm
ps/nm.km
≤ 3,5
  Dispersie cromatica 1550 nm
ps/nm.km
≤ 18
  Caracteristici mecanice si mediu de functionare
  Tensiune maxima de intindere
N
4000
  Rezistenta la rupere
N/100 mm
2000
  Raza minima de curbura – temporara
mm
105
  Temperatura de instalare/operare
°C
-30 ~ +70
  Proprietati fizice si dimensiuni
  Numar de fibre
2
4
6
  Tip fibra
SM G652 D
  Sufa
cablu de otel, 1,6 mm
  Cod culori
albastru, portocaliu
albastru, portocaliu, verde, maro
albastru, portocaliu, verde, maro, gri, alb
  Invelis exterior
MDPE/HDPE neagra, cu protectie UV
  Diametru cablu
5 ±0,2 mm
  Inaltime cablu
10 ±0,5 mm
  Greutate cablu
50 ±5 kg/km
  Inscriptionare cablu
MICROMEDIA – MST OPTICAL FIBER CABLE MST-AXTC8Y-(nr fibre) ISO 9001 : 2008 (lungime in metri) m
  Lungimi disponibile
2000 ±5% m sau 4000 ±5% m

UNITUBE MST – AXTC8Y cu 8, 10, 12 fibre

unifibra_81012

  Carcateristici generale si specificatii tehnice
  Caracteristici generale
  Atenuare la 1310 nm
dB/km
≤ 0,38 Max & ≤ 0,35 mediu
  Atenuare la 1550 nm
dB/km
≤ 0,25 Max & ≤ 0,22 mediu
  Dispersie cromatica 1285-1330 nm
ps/nm.km
≤ 3,5
  Dispersie cromatica 1550 nm
ps/nm.km
≤ 18
  Caracteristici mecanice si mediu de functionare
  Tensiune maxima de intindere
N
4000
  Rezistenta la rupere
N/100 mm
2000
  Raza minima de curbura – temporara
mm
105
  Temperatura de instalare/operare
°C
-30 ~ +70
  Proprietati fizice si dimensiuni
  Numar de fibre
8
10
12
  Tip fibra
SM G652 D
  Sufa
cablu de otel, 1,6 mm
  Cod culori
albastru, portocaliu, verde, maro, gri, alb, rosu, negru
albastru, portocaliu, verde, maro, gri, alb, rosu, negru, galben, violet
albastru, portocaliu, verde, maro, gri, alb, rosu, negru, galben, violet, roz, bleu
  Invelis exterior
MDPE/HDPE neagra, cu protectie UV
  Diametru cablu
5 ±0,2 mm
  Inaltime cablu
10 ±0,5 mm
  Greutate cablu
50 ±5 kg/km
  Inscriptionare cablu
MICROMEDIA – MST OPTICAL FIBER CABLE MST-AXTC8Y-(nr fibre) ISO 9001 : 2008 (lungime in metri) m
  Lungimi disponibile
2000 ±5% m sau 4000 ±5% m

Cablu fibra optica cu messinger intern nonmetalic

MULTITUBE MST-FTY cu 2, 4, 6, 8, 10 sau 12 fibre

Fibra optica – avantaje fata de cablul de cupru
VITEZA: retelele de fibra optica opereaza la viteze mari – de ordinul Gb
LARGIME DE BANDA: capacitate mare de transport semnal
DISTANTA: semnalul poate fi transmis la distane mult mai mari, fara a necesita amplificare.
REZISTENTA: fibra optica nu este influentata de interferente electromagnetice.
INTRETINERE: costurile de intretinere a retelelor de fibra optica sunt mai mici decat a celor de cupru.

multifibra

  Specificatii generale
Tip fibra G.652D
Atenuare maxima (dB/KM) 1310nm : 0.38 & 1550nm : 0.25
Material tuburi Material thermoplastic
Gel de umplere tuburi Gel thixotropic pentru prevenirea infiltrarii apei in tuburi
Element de rezistenta central Plastic armat cu fibra (FRP) care asigura rezistenat la intindere si impiedica inodarea
Element de rezistenta periferic Manta de fire de fibra de sticla rasucite
Filler Polietilena neagra
Fir de despicare Fir pe baza de poliester
Invelis cablu MDPE/HDPE neagra, cu protectie UV
  Specificatii tehnice
Tensiune maxima de intindere 3000 N
Rezistenta la rupere 2000 N / 100 mm
Rezistenta la impact 25 Nm
Torsiune 180°
Raza minima de curbura In timpul montarii 196 mm; Dupa montare 98 mm
Inscriptionare cablu MICROMEDIA – MST OPTICAL FIBER CABLE MST-FTY-(nr fibre) ISO 9001 : 2008 (lungime in metri) m
  Detalii constructive
Nr. fiber
Tuburi
Fillers
Culoare LT
Culoare filler
Culoare invelis
Culoare fibra
Diametru cablu
(mm ±5%)
Greutate cablu (kg/km ±7%)
Lungine cablu (km ±5%)
2
1
4
BL
BL
BK
BL,OR
9,8
68
2,4
4
1
4
BL
BL
BK
BL,OR,GR,BR
9,8
68
2,4
6
1
4
BL
BL
BK
BL,OR,GR,BR,
SL,WH
9,8
68
2,4
8
2
3
BL, OR
BL
BK
BL,OR,GR,BR,
SL,WH,RD,BK
9,8
70
2,4
10
2
3
BL, OR
BL
BK
BL,OR,GR,BR,
SL,WH,RD,BK,YL,VI
9,8
68
2,4
12
2
3
BL, OR
BL
BK
BL,OR,GR,BR,
SL,WH,RD,BK,YL,VI,PI,AQ
9,8
68
2,4
  Cod culori: BL = albastru, OR = orange, GR = Verde, BR = maro, SL = gri, WH = alb, RD = rosu, BK = negru,
YL = galben, VI = violet, PI = roz, AQ = albastru-verde, NT = natural

Cablu fibra optica cu messinger intern nonmetalic
MULTITUBE MST-FTY cu 24, 48 sau 96 fibre

multifibra96

  Specificatii si caracteristici
Parametru
24 F
48 F
96 F
Atenuare la 1310 nm
≤ 0,38 dB/km Max & ≤ 0,35 dB/km mediu
Atenuare la 1550 nm
≤ 0,25 dB/km Max & ≤ 0,22 dB/km mediu
Tip fibra
SM G652 D
Tensiunea maxima de intindere – termen lung
1500 N
2000 N
Tensiunea maxima de intindere – termen scurt/montare
3000 N
4000 N
Culori fibre
BL,OR,GR,BR, SL,WH,RD,BK,YL,VI,PI,AQ
Diamteru cablu
10 ± 0,6 mm
11 ± 0,5 mm
11,5 ± 0,6 mm
Greutate cablu
75 ± 8 Kg/Km
96 ± 10 Kg/Km
120 ± 12 Kg/Km
Lungime standard
2,4 + 5% KM